25mm Harsh Environment In-line Filter Housing
POA
25mm Harsh Environment In-line Filter Housing
POA
POA
- Impact-Resistant Construction
- Seamless Integration with 25mm OD pipework
- Chemical & Moisture Resilience
- Vibration Stability
- Simplified Maintenance
Learn about the 25mm Harsh Environment In-line Filter Housing in the
Eurofyre Knowledge BaseLearn about the 25mm Harsh Environment In-line Filter Housing in the
Knowledge BaseDescription
The harsh environment filter is used as a pre-filter where 25mm aspirating systems are installed to monitor excessively dusty or damp environments.
The filter housing is made from impact resistant polypropylene and is supplied to fit 25mm pipework.
Additional information
| Weight | 2.66 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22 cm |
| Application | Agricultural, Commercial, Education, Government, Hazardous Environments, Healthcare, Heritage, Hospitality, Industrial, Information Technology, Leisure, Marine, Office, Offshore, Public Buildings, Residential, Retail, Transport |
| Colour | Blue |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Environment | Indoors, Outdoors, Harsh |
| Material | Polypropylene, SAN |
| Outer Diameter | 25mm |
| Pipe Inlets | 2 |
| Product | In-line Filter |
| System | Aspirating Smoke Detection |
| Unit | Piece |

