Wi-Fyre Xenos Wireless Wall Sounder VAD
Wi-Fyre Xenos Wireless Wall Sounder VAD
POA
- 32 tones settings
- High sound output capability
- Bi-directional wireless communication
- Waterproof certified to IPX5
- 3rd party approval to EN54-3 (Type B)
Learn about the Wi-Fyre Xenos Wireless Wall Sounder VAD in the
Eurofyre Knowledge BaseLearn about the Wi-Fyre Xenos Wireless Wall Sounder VAD in the
Knowledge BaseDescription
The Wi-Fyre Xenos Wireless Wall Sounder VAD is an EN54-3 (Type B) and EN 54-23 compliant visual/alarm device. It features 32 selectable tones, three volume levels, and a high-output LED beacon, all adjustable locally or via control equipment. This robust unit includes bi-directional wireless communication and is certified waterproof to IPX5.
Integrated into a compatible wireless system, the sounder VAD is fully panel-controlled. This enables intelligent control, testing, monitoring, and sounder synchronisation, supported by adaptive radio signal processing algorithms for reliability and life safety.
Its wireless range exceeds 1km point-to-point in open air. With up to eight expansion hops, a Wi-Fyre Xenos system can cover over 8km, operating at 868 – 870 MHz. Devices are powered by standard lithium batteries, offering up to five years of life. The maximum acoustic output is 100 dB(A), functioning effectively from -10°C to +55°C.
Eurofyre, a supplier of wireless fire detection systems since 2008, presents Wi-Fyre Xenos as its next-generation hybrid wireless technology. They provide comprehensive support, including expert advice, wireless survey assistance, training, and after-sale service. To convert conventional VADs to wireless, a separate Wi-Fyre Xenos Wireless Wall Sounder Module is required, available in red or white.
Additional information
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22 cm |
| Application | Commercial, Education, Government, Healthcare, Heritage, Hospitality, Industrial, Information Technology, Leisure, Office, Public Buildings, Residential, Retail, Transport |
| Approval Body | IMQ |
| Battery | CR123A |
| Battery Life | 5 Years |
| Brand | |
| Cable Entries | 6 |
| Colour | Red, White |
| Communication Architecture | Dual Path |
| Country of Origin | Italy |
| Environment | Indoors, Outdoors |
| HS Code | 8531103000 |
| IP Rating | IPX5 |
| Mounting | Surface |
| Networkable | No |
| Product | Wireless Sounder VAD |
| Programming | PC |
| Protocol | Open Protocol |
| Range | 1km |
| Sound Output | 100dBA |
| Standards | EN54-25, EN54-3 |
| System | Wireless Fire Detection |
| System Category | Addressable, Conventional |
| System Protocol | Argus Vega |
| VAD Classification | Wall Mounted |
| Unit | Piece |
| Flash Colour | White Flash |
| VAD Power | White Flash |
