Key Features
- Built-in Jeweller Communication
- Wall or Ceiling mounted
- Red, white and black colour options
- Tool-free battery replacement
- 0.5 Hz Strobe/Pulse Rate
Overview




The FireProtect (VAD) Jeweller is a wireless visual alarm device designed for high-intensity emergency notification in EN54 compliant fire systems. Featuring a powerful LED frame, it delivers a clear red strobe signal every two seconds to alert occupants in noisy environments or where hearing protection is used.



Advanced Enclosure Design


The VAD Jeweller features innovative hardware housed in a sleek, compact enclosure that blends seamlessly into any interior.
Designed for maximum flexibility, it supports both wall and ceiling installation using a rotatable SmartBracket for optimal positioning.


The hardware is built for long term maintenance ease, featuring a tool-free battery compartment for quick replacements and an optional bracket lock to prevent unauthorised removal or tampering.
Efficient Visual Indication


The VAD Jeweller utilises a high intensity perimeter LED frame to provide unmistakable visual notification.
In the event of an alarm, the frame emits a powerful red strobe following a strictly compliant temporal pattern to ensure maximum visibility.
Engineered for versatility, the device supports both wall and ceiling mounting, eliminating traditional installation constraints. This flexibility allows engineers to strategically position the VAD for optimal coverage, effectively securing the premises with a more efficient device footprint.
Approvals



Compliant with EN54-23 and EN54-25.
Tech Specs
| Communication | Jeweller Communication Technology |
| Frequency Bands | 866.0 – 866.5 MHz 868.0 – 868.6 MHz 868.7 – 869.2 MHz 905.0 – 926.5 MHz 915.85 – 926.5 MHz 921.0 – 922.0 MHz |
| Maximum Effective Radiated Power (ERP) | 20mW |
| Radio Signal Modulation | GFSK |
| Radio Communication Range | 1700m |
| Encrypted Communication | All stored and transmitted data is protected by block encryption featuring a dynamic key. |
| Frequency Hopping | To prevent radio interference and jamming. |
| Alarm Type | Light |
| Flash Frequency | 90ms ON 1910ms OFF (cycle duration: 2000ms; frequency: 0.5Hz) |
| Alarm Annunciation Test | To check the visual alarm signal to ensure fire alarm signals are visible in the premises. |
| Tamper Button | Fault notification when an attempt is made to remove the device from the mounting panel. |
| Lock for SmartBracket | To secure the device on the SmartBracket mounting panel. |
| Protection Against Spoofing | Device Authentication |
| Connection Loss Detection | 36s |
| Battery | CR123A |
| Tool-Free Battery Replacement | To replace the batteries, turn the battery compartment cover counter clockwise. |
| Reverse Polarity Protection | Prevents device damage if the batteries are put in incorrectly. |
| Recommended Battery Type | Huiderui CR123A 3 V 1600 mAh LiMnO₂ |
| Calculated Battery Life | 5 years |
| Dimensions ( W x H x D ) | 145mm × 145mm × 51mm |
| Weight | 509g |
| Operating Temperature Range | –10 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | 80% |
| Protection Class | IP54 |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Colour | Black Red White |
| Complete set | EN54 FireProtect (VAD) Jeweller 4 × CR123A battery (pre-installed) SmartBracket mounting panel Installation kit Quick start guide |
| Revisions | 1 |
Downloads
Buy
Contact us to receive competitive trade discounts or apply online for a credit account.



