Oggioni TMP2 Conventional IP66 Heat Detector
Oggioni TMP2 Conventional IP66 Heat Detector
POA
- Dual Alarm Configuration
- Internal Self-Diagnosis
- Programmable LED
- IP66 Rating
- EN54-5 Certified
Learn about the Oggioni TMP2 Conventional IP66 Heat Detector in the
Eurofyre Knowledge BaseLearn about the Oggioni TMP2 Conventional IP66 Heat Detector in the
Knowledge BaseDescription
The Oggioni TMP2 Conventional Heat Detector is a robust conventional electronic heat detector certified to the EN54-5 standard.
It features programmable alarm configurations for both static and rate-of-rise temperature detection and communicates its status: Normal, Alarm, or Fault; via varying current absorption levels. Housed in durable IP66 rated aluminium alloy, the device includes an integrated self-diagnosis procedure for high reliability.
It is easily managed through dedicated configuration software, making it an ideal solution for industrial environments such as warehouses and boiler rooms.
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22 cm |
| Alarm Identification | Common Identification |
| Alarm Temperature | 110°C, 57°C to 70°C, 90°C |
| Application | Agricultural, Commercial, Education, Government, Healthcare, Heritage, Hospitality, Industrial, Information Technology, Leisure, Office, Offshore, Public Buildings, Residential, Retail, Transport |
| Brand | |
| Cable Entries | 2 |
| Colour | Red |
| Country of Origin | Italy |
| Detection Architecture | Independent |
| Indication | LED |
| Environment | Indoors, Outdoors |
| HS Code | 8531103000 |
| Input Voltage | 24VDC |
| IP Rating | IP66 |
| Kind | Wall |
| Material | Aluminium |
| Product | Wired Detector |
| Programming | On-board, PC |
| Protocol | Open Protocol |
| Sensor | Heat |
| Standards | EN54-5 |
| System | Fire Detection |
| System Category | Conventional |
| Unit | Piece |
| Wiring | Radial |

