Key Features
- Dual Alarm Configuration
- Internal Self-Diagnosis
- Programmable LED
- IP66 Rating
- EN54-5 Certified
Overview
The Oggioni TMP2 Conventional Heat Detector is a robust conventional electronic heat detector certified to the EN54-5 standard.
It features programmable alarm configurations for both static and rate-of-rise temperature detection and communicates its status: Normal, Alarm, or Fault; via varying current absorption levels. Housed in durable IP66 rated aluminium alloy, the device includes an integrated self-diagnosis procedure for high reliability.
It is easily managed through dedicated configuration software, making it an ideal solution for industrial environments such as warehouses and boiler rooms.
Turntable



Approvals

Tech Specs
| Rated Supply Voltage | 24Vdc |
| Supply Voltage Range | 10Vdc/30Vdc |
| Current Absorption At Rest (typical) In Alarm In Fault | < 60 μA @ 24Vdc Programmable: 5 mA/35 mA – 1 mA + 2 mA Programmable: 2 mA/35 mA ± 1 mA Factory setting at 12 mA ±2mA @ 24 Vdc Factory setting at 21 mA ±2mA @ 24 Vdc Factory setting at 32,5 mA ±2mA @ 24 Vdc |
| Maximum Power | < 1,15 W @ 30Vdc |
| Insulation Class | Class III |
| Materials | Housing: Aluminium Alloy Probe: Chrome Plated Brass |
| Dimensions (W x H x D) | 95mm x 60cm x 203cm |
| Installation | Holes 2 x 6mm |
| Weight | 400g |
| Cable Entries | 2 x M20 Cable Glands |
| Cable Diameters | 6 to 13mm |
| Protection at Entrances | IP66 (Probe: IP67) |
| External Probe Connection | 1/2” GAS ISO 228 |
| Environmental Storage Conditions | -10°C/50°C Max humidity 93% non-condensing |
| Operating Environmental Conditions | -30 °C/110 °C /125 °C Max humidity 93% non-condensing |
| EN54-5 Certified Operating Classes | A2S, A2R, CS, CR |
| Special X Class Alarm Thresholds Range | -20 to 110 °C |
| ATEX Marking -30°C ≤ Tamb ≤ 75°C -30°C ≤ Tamb ≤ 85°C (estr. sonda 125°C) | Zones 1/21 – 2/22 II 2 GD Ex db IIC T6 Gb Ex tb IIIC T85°C Db II 2 GD Ex db IIC T4 Gb Ex tb IIIC T135°C Db |



