FyreLine In-line LHD Cable Connector
FyreLine In-line LHD Cable Connector
POA
- IP68 rated connector for reliable cable joints
- Enables LHD to LHD and leader cable connections
- Compact in-line design removes need for junction boxes
- Suitable for harsh and moisture-prone environments
- Quick and simple field installation
Learn about the FyreLine In-line LHD Cable Connector in the
Eurofyre Knowledge BaseLearn about the FyreLine In-line LHD Cable Connector in the
Knowledge BaseDescription
The FyreLine In-line LHD Cable Connector provides a secure, reliable, and compact method for joining Linear Heat Detection (LHD) cables. Its in-line design eliminates the need for bulky junction boxes, simplifying installation and maintenance. Rated at IP68, the robust connector is suitable for harsh and moisture-prone environments. It enables connections between leader cable and LHD cable, or between two LHD cable lengths to extend a detection run. It is fully compatible with FyreLine Digital and FyreLine EN54 Fixed LHD cables.
Additional information
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22 cm |
| Application | Agricultural, Commercial, Education, Government, Healthcare, Heritage, Hospitality, Industrial, Information Technology, Leisure, Marine, Office, Public Buildings, Residential, Retail, Transport |
| Approval Body | CE, UKCA, UL |
| Brand | |
| Cable Entries | 2 |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Environment | Indoors, Outdoors |
| Input Voltage | 400VAC |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Polyamide |
| Outer Diameter | 20mm |
| Product | Accessory |
| System | Linear Heat Detection |
| Wiring | Radial |
| Unit | Piece |





